Advertisement

Avrupa hisse senetleri, ABD Başkanı Barack Obama'nın El Kaide Lideri Usame Bin Ladin'in dün Pakistan'da öldürüldüğünü açıklamasının ardından, sekizinci gün üst üste yükseldi ve son 10 ayın en uzun süreli yükselişini gerçekleştirdi. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri de yukarı yönde hareket etti.

Dünyanın en büyük gıda içeriği üreticisi Danisco A/S, DuPont Co.'dan aldığı daha yüksek şirket alım teklifi sonrası yüzde 4.2 yükseldi. Demag Cranes AG, Terex
Industrial Holding AG'nin alım teklifi ile birlikte yüzde 21'lik bir sıçrama gerçekleştirdi.

Gösterge Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 08:17'de 284.89 puana ulaştı ve son iki ayın en yüksek seviyesine çıktı. Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.7 yükselirken, MSCI Asya Pasifik Endeksi de aynı oranda yükseliş gösterdi. İngiltere ve İrlanda hisse senedi piyasaları bugün tatil nedeniyle kapalı.

Londra'da ETX Capital'dan Markus Huber, "Yatırımcılar, Bin Ladin'in ölümünü, piyasa bekleyişleri açısından çok pozitif bir gelişme olarak niteliyor" dedi ve "Şu anda herkes olumlu, zira etrafta bol miktarda likidite var" şeklinde görüş bildirdi.