Advertisement

CME Group'un traderların spekülatif pozisyonlar için nakit miktarını yükseltmesi zorunluluğu ile 2008'den beri en büyük günlük kaybını yaşayan gümüş vadelileri yüzde 13 kadar geriledi.

Temmuz vadeli gümüşün onsu singapur saati ile 11.46'da 43.875 dolardan işlem görmeden önce 42.2 dolara geriledi. CME, cuma günkü kapanıştan etkilenerek marjı yüzde 13 yükseltti.

1983'ten beri en büyük aylık kazancını gerçekleştiren vadeliler nisan ayında yüzde 28 değer kazandı, geçtiğimiz yıl ise kazancını 2 kattan fazlasına katladı. Buna neden olarak ise yatırımcıların varlıklarının zayıf dolar ve enflasyon karşısında korumak istemesi gösteriliyor. Fed Başkanı Ben S Bernanke geçtiğimiz hafta dünyanın en büyük ekonomisine rekor miktarda para pompalamaya devam edeceğinin sinyalini verdi ve ilk defa 2 yıl önce gerçekleştirmiş oldukları faiz oranlarını "fevkalade düşük" seviyede tutmaya devam edecekleri yineledi.

"Spor piyasada yoğun satış talebi var." diyen Commodity Broking Services'ın direktörü Jonathan Barratt; " dedi ve "Bu nevi hareketler gidişatı tersine çevirmek için indikatör görevi görebilir, fakat etkisini hissetmemiz için 1 ya da 2 haftayı bulur." yorumunda bulundu.

Spot gümüşün onsu yüzde 11 kadar yükselerek 43.95 dolardan işlem gördü. Spot altının onsu ise yüzde 0.9 kadar değerlenerek 1.577.57 dolar ile rekor kırdı.