Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, ABD Başkanı Barack Obama'nın el Kaide Lideri Usame Bin Ladin'in, 11 Eylül saldırılarından 10 yıl sonra, öldürüldüğünü açıklamasının ardından yükseldi.

Dijital video kayıt şirketi TiVo Inc., Dish Network Corp. ve EchoStar Corp. ile patent sorunu konusunda anlaşmaya vardığını açıklamasının ardından, yüzde 20'lik bir sıçrama gösterdi. Terex Corp., Demag Cranes AG için alım teklifi verdiğini açıklaması sonrası yüzde 1.8 yükseldi. Volcom Inc., PPR SA'nın şirketi nakit 607.5 milyon dolara satın alma konusunda anlaşmaya varıldığını duyurması ile birlikte yüzde 1.9 yükseldi.

Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.6 yükselerek, New York saati ile 06:11'de 1,367.6 puana çıktı. ABD hisse senetlerinin gösterge endeksi geçen hafta, Haziran 2008'den bu yana en yüksek seviyesinde kapandı ve 2011'deki kazançlarını yüzde 8.4'e çıkardı.

Reno, Nevada'da Navellier & Associates Inc.'den Shawn Price, "Çok mutluyum" dedi ve Hem içeride hem de dışarıdaki ihracat odaklı şirketler için kısa vadede oldukça olumlu bir hava var. Kötü adamın ortadan kaldırılması, geniş tabanlı bir olumlu hava rallisi getirdi. Güvenlik açısından doğru ya da yanlış olsun, ortalama ortalama Amerikalı şimdi kendini daha emniyette hissedecek ve ekonomiye ve piyasaya daha da güven duyacak" şeklinde görüş bildirdi.