Advertisement

ABD hazine tahvilleri, Başkan Obama'nın Usame Bin Ladin2in öldürüldüğünü duyurmasının ardından güvenli yatırım araçlarına yönelik talebin azalması sonucu düştü. Tahviller bu düşüş öncesi, Ağustos ayından bu yana en hızlı aylık çıkışını göstermişti.

ABD hazine kağıtları iki günlük çıkışını tersine çevirirken, endeks vadelileri ve dolar yukarı yönde hareket etti. 10 yıl vadeli hazine kağıtlarının faizi de, bugün açıklanacak olan imalat sanayi ve inşaat harcamaları verilerinin iyi çıkacağı beklentisi ile, son bir ayın en düşük seviyesinden yükseldi.

Rabobank Groep'in Utrecht ofisinden Philip Marey, "Usame Bin Ladin'in öldürüldüğüne yönelik açıklamaya verilen ilk tepki, piyasa bekleyişlerinin ve risk iştahının artmasıydı. Bu da hazine tahvili gibi varlıklar için olumlu bir gelişme değil" dedi.

10 yıl vadeli ABD hazine tahvilinin faizi 2 baz puan yükselerek yüzde 3.31'e çıktı. Şubat 2021'de vadesi dolacak yüzde 6.625 faizli kağıt ise 1/8 ya da 1,000 dolar nominal değerli beher kağıt için 1.25 dolar düşerek 102.20/32 seviyesine indi. Geçen ay 18 baz puan düşen 10 yıl vadeli tahvilin faizi, erken saatlerde yüzde 3.27'ye kadar düşerek 18 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini görmüştü.