Advertisement

ABD'nin dün Pakistan'da öldürdüğü El Kaide lideri Usame bin Ladin, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI)  arananlar listesinin birinci sırasındaki yerini koruyor.

FBI'ın resmi sitesinde Bin Ladin'in fotoğrafı hala birinci sırada dururken, sitede solak olduğu ve bastonu bulunduğu belirtilen Bin Ladin'le ilgili olarak "ABD dışındaki Amerikan vatandaşlarını öldürmek, ABD dışındaki Amerikan vatandaşlarını öldürmek için komplo yapmak ve bir federal tesise can kaybıyla sonuçlanan saldırı düzenlemek" suçlamaları yer alıyor.

Ödül bölümünde de Adalet Programı Ödülleri ve ABD Dışişleri Bakanlığının, Bin Ladin'in yakalanması ya da yargılanmasını doğrudan sağlayacak bilgi için 25 milyon dolara kadar ödül verileceği belirtiliyor. Buna ilaveten Havayolu Pilotları Birliği ve Hava Ulaştırma Birliğinin, Bin Ladin için 2 milyon dolar ödül vaat ettiği ifade ediliyor.

FBI'ın sitesinde, Usame Bin Ladin'in 7 Ağustos 1997'de Tanzanya'nın başkenti Darüsselam ve Kenya'nın başkenti Nairobi'deki büyükelçiliklerine düzenlenen, 200'den fazla kişinin öldüğü saldırılardan arandığı, ayrıca El Kaide liderinin tüm dünyadaki diğer terör saldırılarının zanlısı olarak arandığı kaydediliyor.

El Kaide'nin Bin Ladin'in yerine geçebileceği belirtilen iki numaralı ismi Eymen El Zevahiri ise listede dördüncü sırada bulunuyor. El Zevahiri için de 25 milyon dolara kadar ödül vaat ediliyor.B