Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, Güney Kore ve Endonezya'da enflasyonun yavaşlaması ve ABD Başkanı Obama'nın Bin Ladin'in öldürüldüüğünü açıklaması sonrası yükseldi. Bu yükselişle birlikte, gösterge endeks son üç yılın en yüksek seviyesine yaklaştı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 3.74 puan ya da yüzde 0.3 yükselerek Seul saati ile 15:10'da, 1,207.77 puana çıktı. Endeks böylelikle,  Haziran 2008'de gördüğü en yüksek seviyeye yaklaştı. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 1.7'lik bir ralli yaparak rekor seviyeye çıkarken, Jakarta Bileşik Endeksi yüzde 0.5 yükseldi. Hindistan'da Bombay Borsası Sensitive Endeksi yüzde 0.7 düştü. Çin, Hong Kong ve Tayvan piyasaları tatil nedeniyle kapalıydı.

Hyundai Development Co., hükümetin inşaat sektörüne yönelik tedbirleri duyurmasının ardından yükseldi ve diğer inşaat şirketlerindeki yükselişlere öncülük etti. Korea Gas Corp., hükümetin şirketn gaz fiyatını artırmasına izin vermesinin ardından hızlı bir yükseliş gösterdi. Filipinler gayrımenkul şirketi Eton Properties Philippines Inc., beklenenden daha iyi kar açıklamasının ardından yüzde 2.5 değer kazandı.

Samsung Asset Management Co.'nun Seoul ofisinden fon yöneticisi Han Sang Soo, "Düşük enflasyon verileri olumlu. Ancak bunların sürdürülebilir olup olmadığını görmek lazım" dedi ve "Usame Bin ladin haberinin yatırımcıların bekleyişleri açısından iyi olduğunu düşünüyorum, ancak bu terörizmin bittiği anlamına gelmiyor" şeklinde görüş bildirdi.