Advertisement

(A.A) - İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, hisse senetleri piyasasına ilişkin işlem teminatlarının mevcut yapısı gözden geçirilerek, stres testlerine dayalı, modern ve daha etkin bir risk modülünün geliştirilmesine çalışıldığını belirterek, ''Aslında aşağı yukarı bitmiş durumda, Sermaye Piyasası Kuruluna görüş için gönderilmiştir'' dedi.

Erkan, etkin piyasa oluşumunda risk yönetiminin ele alındığı ''Yeni Finansal Yapıda Risk Yönetimi'' toplantısında yaptığı konuşmada, risk yönetimine verilen önemin gittikçe artığını, yönetimin metotları açısından gittikçe zenginlik kazandığını söyledi.

Günümüzde finansal piyasaların birbirleriyle içiçe geçtiğine ve teknolojide yaşanan gelişmelerin bu etkileşimi daha da artırdığına değinen Erkan, ''Böyle bir ortamda piyasaların etkin bir yapıda işleyebilmesini teminen, karşılaşılan risklere karşı ne tür önlemler alınabileceği de daha fazla sorgulanmaktadır artık'' dedi.

Erkan, Türkiye'de 2001 yılında yaşanan bankacılık krizi sonrasında finans piyasalarında risk algısının yükseldiğini, otoriteler tarafından alınan tedbirlerin etkisiyle kurumların, riskleri daha etkin yönetmeye başladıklarını belirterek, İMKB olarak da birinci hedeflerinin, Borsadaki tüm piyasaların, güven ve istikrar içinde, şeffaf, kesintisiz ve etkin biçimde çalışmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

Borsada yeni piyasa ve enstrümanların devreye alındığını kaydeden Erkan, ''Piyasalarımızdaki işlem hacmi, ülkemiz ekonomisindeki büyümeye paralel olarak da artmaktadır. Böyle bir ortamda yeni ürünlerin ortaya çıkarabileceği farklı tip ve büyüklükteki risklerin doğru algılanması, etkin ölçümlenebilmesi, analizi ve sonucunda da rasyonel teknikler kullanılarak yönetilmesi gerekmektedir'' diye konuştu.

Erkan, İMKB'nin bu konunun farkında olarak, piyasalarda etkinliği artırmaya yönelik olarak son birkaç yıl içerisinde hayata geçirdiği uygulamalara değindi.

Piyasaların kesintisiz bir şekilde faaliyetini sürdürmesi için ortaya çıkabilecek olağan dışı durumların sürekli değerlendirildiğinin, ihtiyaç duyuldukça yeni risk yönetimi araçlarının devreye alındığının altını çizen Erkan, şu bilgiyi verdi:

''Bu noktada önemli hedeflerimizden biri de, tüm piyasaların tek bir yapı altında entegre bir risk yönetim sisteminin uygulanacağı şekilde yapılandırılması ve bu yaklaşımla aracı kurumlarımıza ve yatırımcılarımıza en az maliyetle, en iyi hizmetin sunulmasıdır. Bu konuda çalışmalarımız devam etmekte olup, ilk etapta hisse senetleri piyasasına ilişkin işlem teminatlarının mevcut yapısı gözden geçirilerek, stres testlerine dayalı, modern ve daha etkin bir risk modülünün geliştirilmesine çalışılmaktadır. Aslında aşağı yukarı bitmiş durumda, Sermaye Piyasası Kuruluna görüş için gönderilmiştir.''

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vedat Akgiray da, piyasadaki kurum ve kuruluşlara, düzenleyici otoritelere gerekli olanı ''yeni bir risk tanımı'' şeklinde tanımlarken, yeni dönemde risk yönetiminin öneminin, geçmişten 10 kat daha fazla olduğunu söyledi.

Akgiray, ''Bunu yapmanın yolu da, sırf düzenlemeyle, denetlemeyle, sopayla, polisle, SPK'yla olacak iş değil. Tabii ki lazım. Ama o hep lazımdı zaten. Asıl piyasalarda, kurumlarımızda bu yeni riskleri yönetmeye yarayan ürünleri geliştirmek, dizayn edip tasarlamak marifeti önemli oldu. Dolayısıyla inovasyonun önünü sonuna kadar açmak lazım'' dedi.

-PRMIA TÜRKİYE TEMSİLCİLİĞİ AÇILDI-

200 ülkede, farklı kültür ve sektörlerden 70 bini aşkın üyeye sahip risk yönetimi kuruluşu olan Uluslararası Profesyonel Risk Yöneticileri Birliğinin (Professional Risk Managers' International Association-PRMIA) Türkiye Temsilciliğinin açılışı da kamuoyu ile paylaşıldı.

PRMIA Türkiye Başkanı Prof. Dr. Mehmet Baha Karan, birliğin Türkiye'deki misyonu ve hedefleri konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

PRMIA'nın Türkiye Temsilciliği, risk yöneticilerini bir araya getirip birleştiren, bilgi ve eğitim kaynakları sağlayan, standartlar oluşturan bir kuruluş olarak, gelecekte Doğu Avrupa ve Ortadoğu'yu kapsayacak şekilde bölgesel bir risk yönetim araştırmaları ve eğitimi merkezine dönüşmeyi hedefliyor.