Advertisement

(A.A) - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin genelinde, piyasada güzel bir hareketlilik ve canlılık olduğunu bildirdi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, iç tüketimin geçen yıldan itibaren oldukça iyi seyrettiğini söyledi. Geçen yıl tüketici kredilerinde 43 milyar liralık bir artış yaşandığına işaret eden Babacan, ''Halkımız, eskinin üzerine bir 43 milyar daha borçlanarak tüketim yapmış oldu'' dedi. İç tüketimdeki artışın ekonomiyi hareketlendirdiğini, canlandırdığını belirten Bakan, şöyle devam etti:

''Güzel ama, ölçülü gitmesi gerekiyor. Bir yandan işlerin hareketli olması, canlı olması gerekiyor. Ama bunun yanında sürekliliği çok önemli. Biz bunu sağlamak için tedbirler alıyoruz, çalışıyoruz. Pek çok yerde bizzat dükkan sahiplerine, çalışanlara soruyoruz, araştırıyoruz.

Geçen hafta sonu Haymana, Bala ve Polatlı ilçelerinde buluşmalarımız oldu. Türkiye genelinde bir memnuniyet var, bir hareketlilik var. Tek tük günün çeşidini yakalayamayan, dükkanının yeri belki ters olan, modern perakendeciliğin gereklerini karşılayamamış esnafımız da var. Ama bugünün tüketicisinin, Türk toplumunun beklentilerini karşılayacak şekilde dükkanını düzenleyen, o şekilde çeşidini fiyatını ayarlayan iş yerlerinde de işler fena değil.''

''NETİCELER GÜZEL''

Hükümet olarak hep beraber çalıştıklarını anlatan Babacan, neticelerin de güzel olduğunu söyledi. Babacan, dünyanın çok karışık olduğunu, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın karışık olduğunu ve Avrupa ekonomilerinin sıkıntılı olduğunu kaydederek, Türkiye'nin demokrasisiyle, Ortadoğu'dan Kuzey Afrika'dan sıyrılıp, ayrılmış olmasıyla, ekonomik başarısıyla Avrupa'nın içinde bulunduğu zor durumdan sıyrılıp çıkmış olmasıyla sevindirici bir konumda bulunduğunu söyledi.

"BATILI BAKANLAR BİZİ EKONOMİK BAŞARI ÖRNEĞİ OLARAK GÖRÜYOR"

Başbakan Yardımcısı Babacan, ''Avrupa'dan, batıdan bakanlar bizi, ekonomik başarı örneği olarak görüyorlar. Kuzey Afrika'dan, Ortadoğu'dan bakanlar ise bir demokrasi başarı örneği olarak görüyorlar. Allah devamını getirsin inşallah diyoruz. 12 Hazirandan sonra da bu çizgiyi bu başarıyı devam ettirelim istiyoruz'' dedi.