Advertisement

Çin ve ABD'den gelen yavaşlamış imalat verileri talebin güçlendiğine dair endişeyi besledi İki günlük aradan sonra açılan bakır Londra'da iki haftanın düşüğüne geriledi.

29 nisan ve 2 mayıs tarihlerinde kapalı olan Londra Metal Borsası 3 ay vadeli bakırın metrik tonu yüzde 1.1 kadar gerileyerek 18 nisan tarihinden beri en düşük fiyat olan 9,219.75 dolardan işlem gördü. Dördüncü gününde de düşüş gösteren kontrat Singapur saati ile 9.47'de 9,290.25 dolar oldu. Doların sıçraması ile nikel ve kalay içlerinde petrolün de olduğu diğer emrialar

Pekin merkezli Wanda Futures Co analistlerinden Chen Jing, "Çin ve ABD'deki imalat verileri piyasa duyarlılığı kazanıyor ve Çin talebi genellikle güçlü sezon beklentisindeki gibi sağlam görünmüyor." yorumunda bulundu.

Çin'deki imalat sanayi endeksi nisan ayında 52.9 oldu. Rakam mart ayında ise  53.4'tü. İstatistik kurumundan 1 mayısta gelen bu verilere hükümetin enflasyonu düşürmek için kullanacağı araçların büyümeyi soğutacağına dair endişeler arttı. ABD'deki enflasyon da ayrıca geçtiğimiz ay mart ayındaki 61.2 seviyesinden 60.4 seviyesine geriledi. Çin ve ABD en büyük bakır tüketilerinin başında geliyorlar.

New York Comex'te işlem gören temmuz teslimli bakır önceden yüzde 0.9 kadar değer kaybettikten sonra yüzde 0.2 yükselerek 4.2055 dolar oldu. Bakır dün neredeyse 7 haftanın en düşüğünü gördü.

Usame Bin Ladin'in ABD güçleri tarafından öldürüldüğü haberinin misillemelere yol açacağı endişesi ile dolar 6 majör para birimi karşısında sıçradı, bununla birlikte petrol ve altın da üst üste iki gündür uluslararası piyasalarda değer kaybetti.