Advertisement

Avrupa hisse senetleri, emtia fiyatlarındaki düşüşlerle birlikte satış ağırlıklı seyrediyor. Bu satışlar sonucu, Stoxx 600 Endeksi, son ayın en uzun süreli yükselişini tersine çevirdi. ABD endeks vadelileri ve Asya hisse senetleri de aşağı yönde hareket etti.

BHP Billiton Ltd., bakır fiyatlarının Londra piyasasında düşmesinin ardından yüzde 1.5 değer kaybetti. Dünyanın üçüncü büyük sigorta şirketi Hannover Re, kar tahminini düşürmesinin ardından yüzde 2.9 düştü. Volkswagen AG ise otomobil üreticilerinin aşağı yönlü hareketine öncülük etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.2 düşerek, Londra saati ile 08:32'de 283.51 puana indi. Endeks sekiz gün üst üste yükselerek son iki ayın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Endekste, yükselen iki hisse karşılığı üçün üzerinde hisse değer kaybetti. Endeks Nisan ayında, şirket karlarının analist tahminlerinden daha iyi çıkması ve Fed'in faizi "uzunca bir süre" daha düşük seviyelerde tutacağını açıklamasının ardından, bu yılın en büyük çaplı aylık çıkışını gerçekleştirdi.

Stoxx 600 Endeksi, ABD'nin El Kaide Lideri Usame Bin Ladin'i öldürdüğünü açıklamasının ardından yükseldi. Ancak ABD hisse senetleri, emtia üreticilerindeki düşüşlerin Bin Ladin'in öldürülmesinin getirdiği iyimser havayı ortadan kaldırmasının ardından, rallisini sürdürmeyi başaramadı.

Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2 düşerken, Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.1 geriledi.