Advertisement

soya fasülyesi vadelileri ikinci gününde de elverişli havaların dünyanın en büyük ihracatçısında tohum ekimini kolaylaştıracağı spekülasyonu ile değer kaybetti. Buğday değer kazanırken mısır ise bir değişim göstermedi.

Temmuz teslimli soya fasülyesi yüzde o.8 kadar düşerek Chicago Ticaret Borsası'nda 13.8250 dolardan işlem görürken Singapur'da ise 10.51'de 13.84 dolar oldu.

Commodity Weather Group LLC'nin açıklamasına göre son üç günde tahminlerin altında kalan yağmur ve önümüzdeki hafta uygun hava beklentisi ile İllinois'ten Nebraska'ya tohum ekiminin artacak. Yağmur sebebiyle kuzeydeki büyük ovalarda ekim ertelenebilirken, güney ve doğu orta batıda ise ekim işlemi yavaşlayabilir.

Kuru havalar soya fasülyesi ekimi için uygun görünüyor, fakat bu durum mısır için pek de uygun olmayabilir" yorumunda bulunan BOC Internatinal analisti Tian Feng; "Piyasa ekim döneminde havalara odaklanıyor." dedi.

Yoğun yağmurlar bazı orta batı tarlalarında ağır traktörlerin girmesi için fazla ıslak kalması ile ABD mısır ekimi geçtiğimiz 5 yıl boyunca ortalama hızın altına düştü. ABD Tarım Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre mısır hasatının yüzde 13 kadarı için dün tohum ekimi yapıldı. Yılın bu zamanları için 2006 ile 2010 arasından bu ortalama yüzde 40'tı.

Credit Suisse'nin küresel emtia piyasası müdürü Tobias Merath "Ekim dönemi kuzey Hemisphere'da işlerken hububat ve yağlı tohum, son dalgalı konsolidasyon seyrini genişletmiş görünüyor" yorumunda bulundu.