Advertisement

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Kastamonu'daki polis otosuna saldırıyla ilgili, ''Sandıktan çıkacaktan korkanlar, bir bakıma adeta son bir çırpınış gösterisi olarak bunları yapıyorlar'' dedi.

Babacan, Kanal A televizyonunda Ömer Şahin ile ''Görüş Farkı'' adlı programda soruları yanıtladı. Babacan, Kastamonu'daki polis otosuna saldırıyla ilgili bir soru üzerine, Türkiye'nin, halkın iradesinin ortaya çıkacağı sandık başına yöneldiği bir dönemde böylesine bir terör olayı ve böylesine bir vahşetin ancak lanetlenebilecek bir gelişme olduğunu söyledi.

''Maalesef sandıktan çıkacaktan korkanlar, Türkiye'nin özellikle halkın iradesi, halkın egemenliği noktasında elde ettiği başarılardan korkanlar bir bakıma adeta son bir çırpınış gösterisi olarak bunları yapıyorlar'' diyen Babacan, demokrasi dışı yollarla, şiddetle, vahşetle hiç kimsenin bir şeyler elde edilebileceğini zannetmemesi gerektiğini kaydetti.

Bu tür gelişmelerin asla demokrasi mücadelesinde yıldırmaması gerektiğini ifade eden Babacan, şöyle devam etti:

''Halka hizmet kolay değil, kayıpsız olmuyor, cefasız olmuyor. Başbakanımız, diğer bakan arkadaşlarımız, belli bir noktada sorumluluk sahibi tüm arkadaşlarımız için her zaman belli oranlarda risk hep var. Güvenlik riskinin sıfıra indirildiği bir ortam mümkün değil. Maalesef terör uluslararası bir problem. Terörün dili yok, dini yok, milliyeti yok. Terörden kendisini tamamen arındırabilmiş, teröre karşı kendisini tamamen korunaklı hale getirmiş bir ülke de yok. Terörün kaynağına inip mümkün olduğunca terörün sebeplerini ortadan kaldırıcı tedbirlerin alınması son derece önemli. Silahlı terör örgütüne karşı silahla mücadele değil, pek çok enstrümanın aynı anda kullanılması gerekiyor. Türkiye bu konuda önemli mesafeler kaydetti.

Terör örgütünün varlık sebebi, istismar ettiği bütün konular tek tek ortadan kalkıyor. 'Bunlar niye var ki' diye sorduğunuzda halkta bir karşılığı da yok. Önceki dönemlerde az ya da çok istismar edebileceği zemin belki vardı. Ama o zemin de artık alttan kayıp bitti, yalnızlaştırılmış durumda örgüt. Bunlar çırpınışlar.''-ÇILGIN PROJE-Başbakan Yardımcısı Babacan, ''çılgın proje''nin finansmanı ve yapımıyla ile ilgili soruya karşılık, öncelikle bu projenin güzergahının bir netleşmesi, kati maliyetinin aşağı yukarı bir hesaplanması gerektiğini söyledi.

Projenin maliyetiyle ilgili söylenen rakamların güzergah belli olmadığı için yaklaşık rakamlar olduğunu belirten Babacan, ''Öncelikle tabi tercih burada özel sektörün mümkün olduğunca işin içine girip, 'yap-işlet, yap-işlet-devret, kamu-özel ortaklığı' gibi modellerle projeyi gerçekleştirebilmek. Proje kaynak üreten bir projeyse bu projeye özel sektörün kaynak bulması çok kolay oluyor.

İş adamlarımız çok heyecanlı. Bir kişi olmaz, belki 10 kişi olur. Belki de uluslararası konsorsiyum olur.''

Türkiye için çok büyük vizyon projesi olduğunu belirten Babacan, projenin özüyle ilgili daha henüz çok ciddi bir eleştirinin gelmediğini ifade etti. Babacan, ''Sadece seçim ortamında olduğumuz için siyasi polemiğin malzemesi oluyor. Tabii konuşulması da bu projenin reklamı'' diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, seçimden sonra IMF ile yeniden masaya oturulup oturulmayacağı yönündeki bir soruya da, ''Şu an için öyle bir ihtiyaç yok'' yanıtını verdi.