Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, tarım dışı istihdamın beklenenden daha iyi çıkmasının ekonomiye yönelik güveni artırması sonrası değer kazandı. Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, bu hareketle birlikte, bu haftaki kayıplarının bir kısmını geri alıyor.

Caterpillar Inc. ve DuPont Co. en az yüzde 1.6 yükseldi ve Dow Jones Endeksi'ndeki kazançlara öncülük etti. Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc., altın ve bakır fiyatlarının yükselmesinin desteği ile yüzde 2.7 değer kazandı.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.1 yükselerek, New York saati ile 09:49'da 1,349.38 puana yükseldi. New York hisselerinin gösterge endeksi olan S&P 500, emtia fiyatlarındaki düşüşlerin etkisi ile, bu hafta düne kadar yüzde 2.1 düştü. Dow Jones Endeksi ise 138.77 puan ya da yüzde 1.1 yükselerek 12,722.94 puana ulaştı.

ING Investment Management'ın New York ofisinden Paul Zemsky, "Çok olumlu istihdam verileri , son birkaç günkü olumsuz verilerin ardından tam da ihtiyaç duyduğumuz bir durumdu" dedi ve "Piyasa mükemmel çıkan özel sektör istihdamı üzerinde odaklanacak. Bu olumlu gelişme, hafifce yükselen işsizlik oranının olumsuz etkisinden çok daha fazla. Eğer petrol düşmeye devam ederse, daha yüksek tüketici harcamaları göreceğiz ve bu ortam hisse senetleri için çok iyi" dedi.