Advertisement

Euro Bölgesi Merkez Bankaları Başkanları, petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşten memnun olduklarını, petrol fiyatındaki düşüşün enflasyonun sakinleşmesine yol açabileceğini belirttiler.

Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de düzenlenen bir konferansa katılan Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Jean-Claude Trichet, yüksek petrol fiyatlarının, ücret taleplerini destekleyerek enflasyonun yükselmesi için baskı yaratabileceğine işaret etti.

Trichet, ''Petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüş, kesinlikle enflasyon olmak üzere bütün sebepler dikkate alındığında iyi. Sadece hemen değil aynı zamanda orta vadede ikincil etkileri tehlikesi bakımından. Ayrıca toparlanmanın güçlenmesi bakımından iyi, çünkü petrol ve emtia fiyatlarındaki herhangi bir yükselişin enflasyonist etkisi ve (büyüme) üzerinde baskıcı etkisi bulunuyor'' dedi.

ECB'nin bu yıl para politikasını kademe kademe sıkılaştırma kararlılığını değiştireceğine dair bir işaret vermeyen Trichet, ''Haziran ayında toplanacağız, o zaman yeni verileri sonuçlandıracağız, yeni öngörülere sahip olacağız. O zaman ne yapmamız gerektiğini değerlendireceğiz'' diye konuştu.

Geçen ay yaptığı toplantıda, artan enflasyonla mücadele için gösterge faiz oranını 25 baz puan yükselterek yüzde 1,25'e çıkaran ECB, dün yaptığı toplantıda da bu oranda değişikliğe gitmemişti.

Avusturya Merkez Bankası Başkanı Ewald Nowotny de, petrol fiyatlarında iki gündür görülen gerilemenin ECB'nin para politikası konusundaki görüşünü değiştirmesi için yeterli olmadığını, çünkü ECB'nin politikasını, orta vadeli yönelimlere dayandırdığını söyledi.

Nowotny, ''Bu konuda kısa vadeli değil, uzun vadeli görünüme bakıyoruz. Petrol fiyatları tahmini yapmak benim işim değil'' dedi.

-OPEC-

Bu arada, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) delegeleri de, yüksek petrol fiyatlarının küresel ekonomiye zarar verebileceği ve uzun vadede alternatif yakıt kullanımına yönelimi hızlandıracağı için petrol fiyatlarındaki düşüşten memnun olduklarını belirttiler.

Adını vermeyen bir OPEC delegesi, ''Fiyat çok yükselmişti, 120 dolar küresel ekonomiyi etkileyebileceği için tüketiciler açısından iyi değil. Fiyatın 90 ila 100 dolar olması ideal'' dedi.

Başka bir delege de ''yüksek petrol fiyatlarının talebi etkileyeceğini ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelimi cesaretlendireceğini'' ifade etti. Delege, ''petrol fiyatının jeopolitik durumundan çok fazla etkilendiğini'' söyledi.

OPEC'in jeopolitik belirsizlikler yüzünden şu anda üretim kotasını değiştirmeye hazır olduğunu sanmadıklarını, OPEC'in 8 Haziran'da Viyana'da yapacağı toplantıda üretim politikasını muhtemelen sürdüreceğini bildiren delegeler, Libya'nın üretiminin dramatik biçimde gerilediğini, ancak arzdaki açığı Suudi Arabistan ve diğer OPEC üyelerinin kapattığını kaydettiler.

Öte yandan, petrol fiyatları gün içinde inişli çıkışlı seyir izledi.

Gün içinde sabah saatlerinde 5 dolar kadar değer kaybeden ABD ham petrolü ve Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı daha sonra ABD'de istihdam verilerinin beklenenden daha iyi gelmesi üzerine toparlandı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
08 Mayıs 2011 Pazar, 10:10 kadir silvanlı abd hampetrol 150 altında yarar östünde zarar