Advertisement

New York'ta otel çalışanı bir kadına cinsel tacizle suçlanan IMF Başkanı Dominique Strauss-Khan, New York'taki Rikers cezaevinde ilk gecesini geçirdi ve büyük jürinin kararını beklemeye başladı.

Adli kaynaklar, 23 kişiden oluşan halk jürisinin 16'sının (büyük jüri) üç gün içinde toplanmasının ve gizli bir biçimde hakim olmaksızın, suç kanıtlarını gözden geçirerek, Strauss-Kahn hakkında resmen dava açılıp açılmamasına karar vermesinin beklendiğini belirttiler.

New York Hukuk Fakültesi Profesörü Randolph Jonakait, bu aşamada çapraz sorgu yapılmayacağını ve zanlının tanık gösteremeyeceğini söyleyerek, büyük jürinin resmen dava açılmasına karar vermesi durumunda, bu duruşmanın daha yüksek bir mahkemede görüleceğini ve Strauss-Kahn'ın bu durumda prosedür gereği masum olup olmadığını resmen söylemesi gerekeceğini kaydetti.

Avukatlarına göre, şimdiye kadar kendisine yöneltilen tüm suçlamaları reddeden Strauss-Kahn, ilk duruşmada alınan karar gereği cuma günü ikinci kez yargıç karşısına çıkarılacak.

Adli kaynaklar, dün gece Manhattan'ın kuzeydoğusunda East River'da bulunan Rikers adasındaki cezaevi kompleksine götürülen IMF Başkanı'nın geceyi hücrede geçirdiğini ve diğer mahkumlarla temas etmediğini bildirdiler.

Strauss-Khan'a hücreden çıkarken her zaman bir gardiyanın kendisine eşlik ettiği belirtildi.

Bu arada, Strauss-Kahn'ın eşi eski gazeteci Anne Sinclair'in de dün New York'a geldiği kaydedildi.