Advertisement

Hisse senetleri ve Dövizdeki düşüşten yararlanan yatırımcıların Asya'daki varlıklarını artırmasıyla Asya paraları, Malezya ringgiti ve Singapur dolarının öncülüğünde değerlendi.

Bloomberg-JP Asya Dolar Endeksi, Asya'daki büyüme görünümüne dair iyimserliğin, Euro Bölgesi'ndeki borç krizine ilişkin endişeleri dengelemesiyle, 1 ayın en düşük seviyesinden geri sıçradı. Bu hafta açıklanacak olan Malezya'nın ekonomik büyümesi ve Tayvan'nın ihracat siparişlerinde ilerleme kaydedilmesi bekleniyor.

Yatırımcıların Asya paralarının görünümüne orta vadede olumlu baktığına dikkat çeken Bank of Singapore Ltd.'in döviz stratejistlerinden Sim Moh Siong, satışların ardından Asya paralarında bir miktar değerlenmenin görüldüğünü, hisse senetlerinin de yeniden ralliye başladığını söyledi.

Singapur doları, ABD doları karşısında 16 Mayıs'ta kaydettiği 1.2416 seviyesinden yüzde 0.8 değerlendi. Malezya ringgiti de yüzde 0.8 kazançla 3.0309'la işlem gördü. Endonezya rupisi yüzde 0.5 değer kazanarak 8,557 seviyesine yükseldi.

Asya'da yen haricindeki en aktif 10 para birimini izleyen Asya Dolar Endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Endeks 16 Mayıs'ta 117.58 puanla 18 Nisan'dan bu yana en düşük seviyesine gerilemişti.