Advertisement

AB Komisyonu Başsözcüsü Pia Ahrenkilde Hansen, günlük basın toplantısında, tecavüze teşebbüs suçlamasıyla tutuklanınca istifa eden IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın yerine ''güçlü bir Avrupalı aday'' çıkarılmasını istedi.

Sözcü Ahrenkilde Hansen, Türkiye'den bir adayı Avrupalı kabul edip etmeyeceklerinin sorulması üzerine ''AB (üyeleri) arasında güçlü adaylar çıkarılabileceğini söyleyerek en azından bu durumu açıklığa kavuşturduğumu düşünüyorum'' ifadesini kullandı.

AB Komisyonu Başsözcüsü, Türkiye'den adaylık için ismi geçen Kemal Derviş'in ''aynı zamanda yarı Alman ve Almanya vatandaşı'' olduğunun dile getirilmesi üzerine, isimlerle ilgili yorum yapamayacağını belirtmekle yetindi.

AB Ekonomi Komiseri Olli Rehn ise bugün yaptığı bir konuşmada, IMF Başkanı'nın seçiminde liyakat ve ehliyetin dikkate alınmasını isteyerek ''Eğer bu göreve seçilecek kişi Avrupa ekonomisini biliyorsa bu bir liyakattır'' dedi.

Diğer yandan Angela Merkel de yaptığı açıklamada, ''IMF Başkanlığı için Avrupalı bir adayın önerilmesi görüşündeyim'' dedi.

AB içinde de bu konuda görüşmeler yapılacağını ifade eden Merkel, bu konuda şimdilik herhangi bir isim söylemek istemediğini kaydetti.

Alman hükümeti yaptığı yazılı açıklamada, IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn'ın görevinden ayrılması kararına saygı duyduğunu belirterek, bu kararla IMF'nin hemen yeniden hareket yeteneğine kavuşabileceği ifade edildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Mayıs 2011 Perşembe, 16:04 Misafir neyi desteklediniz ki bugüne kadar isyanlardan başka, kadın sana birşeyler yazardım ama burada yayınlamazlar, meçhul bu mesajıda yayınlamayabilirler... saygılar editör