Advertisement

IMF Başkanı Dominique Strauss Kahn'ın istifasının ardından Avrupalı siyasiler para fonu içerisindeki söz sahibi konumlarını tutmaya çalışıyor.

11 Mart'taki deprem ve tsunaminin ardından ekonomisine ilişkin endişeleri tırmanan Japonya, Ocak-Mart dönemini kapsayan çeyrekte yıllık bazda yüzde 3.7; aylık bazda ise yüzde 0.9 daraldı. Böylece, Japonya ekonomisi iki çeyrek üstü üste daralarak resesyona girmiş oldu.

Nisan-Haziran aylarında da Japonya ekonomisinin daralacağını tahmin eden ekonomistler, toparlanmanın, yeniden yapılanma çabaları ve hükümet harcamalarının etkisiyle bu yılın sonlarında başlayacağını öngörüyor.

Japonya ekonomi bakanı Kaoru Yosano da mevcut şartlara göre, Japonya ekonomisinin zayıf kalmaya devam etmesini beklediklerini, ancak arz sıkıntısının hafiflediğini ve yeniden yapılanmanın getirdiği talebin büyümeyi etkileyeceğini ifade etti.

Japonya ekonomisinin yüzde 60'ını oluşturan özel tüketim, yüzde 0,6 düştü. Japonya hükümetinin açıkladığı verilere göre, Nisan ayında Tüketici Güven Endeksi ''33,1''e düştü.

Endeksin, ''50'' puanın altına düşmesi tüketicilerin kötümserliğini gösteriyor.