Advertisement

Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da reformları ve demokrasiye doğru geçişi desteklemenin ülkesinin birinci önceliği olduğunu söyleyen ABD Başkanı Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın demokratik geçişe öncülük etmesi ya da iktidardan ayrılması gerektiğini söyledi.

Obama, 1 haftadır merakla beklenen, Ortadoğu'daki gelişmelere yönelik "en kapsamlı" konuşmasını, ABD Dışişleri Bakanlığında yaptı.

Ortadoğu'da 6 aydır meydana gelen gelişmelere tanık olduklarını ifade eden Barack Obama, ABD'nin geleceğinin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'ya kadar, ekonomi, güvenlik ve tarihsel anlamda bağlı olduğunu söyledi.

Obama, bölgede insanların haklı talepleri sonucunda iki liderin iktidardan çekildiğini ve başka liderlerin de bunları takip edebileceğini belirtti.

ABD çıkarlarının, bölge halkının umutlarına "düşman" olmadığını vurgulayan Obama, ABD olarak bölge halkının talep ettiği evrensel hakları desteklediklerini ve bölgede reformları ve demokrasiye doğru geçişi desteklemenin ABD olarak birinci öncelikleri olduğunu ifade etti.