Advertisement

Altın, Avrupa'daki finansal kargaşanın derinleşmesinin ve dolardaki düşüşün metale yönelik "değer koruma" taleplerini artırmasına bağlı olarak yükseldi.

Spot altın, Singapur saati ile 11:53'te ons başına 1,495.90 dolara gelmeden önce, yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,496.93 dolara kadar çıktı. Haziran vadeli altın kontratları ise yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,495.70 dolara geldi. Gümüş vadelileri yüzde 0.6 yükselişle ons başına 35.13 dolara çıkarken, spot gümüş yüzde 0.5 değer kazanarak ons başına 35.185 dolara ulaştı.

Yunanistan Başbakanı George Papandreu, uluslrarası kurtarma paketinin koşullarını sağlamak için, açık kısıntılarının beşinci turunu tamamlamak üzere. Yunanistan tahvilleri, ülke tahvillerinin vadesinin olası uzatılmasının, Avrupa Merkez Bankası'nın borçları teminat olarak kabul etmekten vazgeçmesine neden olacağı endişeleri ile değer kaybetti.

ANZ Banking Group Ltd.'den emtia araştırma müdürü Mark Pervan, "ABD dolarındaki zayıflık ve Yunanistan'ın borç sorununa ilişkin belirsizlikler altına destek veriyor" dedi.