Advertisement

İşyeri çözümleme şirketi Regus'un dünya çapında 17 binden fazla şirketin görüşlerine dayanarak oluşturulan ''Regus İş Güven Endeksi'' sonuçlarına göre, Türk iş dünyasının pozitif dış görünümü endekse olumlu olarak yansıdı.

Endekste, güven endeksinin bütün dünyada 2010 yılından beri artış gösterdiği ve küresel ölçekte iş yapan Türk firmaları için de 2010 yılında hedeflediği beklentiler doğrultusunda gelir ve kar artışlarının oluştuğu ortaya çıktı.

Küresel ölçekte iş yapan Türk firmalarının yüzde 37'si, sağlıklı bir kar büyümesine sahip olurken, bu firmaların yüzde 48'inin de gelirlerinde önemli bir artış meydana geldi. Araştırmaya göre, özellikle satış ve pazarlama bölümlerine ait harcamalar arttı, ancak bu harcamalar arazi ya da mülkle ilgili olmadı.

Dünya genelinde, şirketlerin yüzde 81'i mülk edinme harcamalarını dondurmayı ya da kesmeyi düşünürken, Türk firmaları için de durum değişmedi ve Türkiye'den ankete katılan firmaların da yüzde 65'i mülk ya da arazi satın almayı 2011 yılı için düşünmediklerini ortaya koydu.

Regus'un Orta ve Doğu Avrupa ile Balkanlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Gary Gürtler, ankete katılan 17 bin kadar küresel firmanın gelir ve kar artışı bildirmesinin, iş güveninin geri geldiğini göstermesi bakımından harika bir haber olduğunu belirterek, şunları söyledi:

''2011 yılına ait bölümlere ait planlanmış harcamalardaki artışlar, geri gelen güveni daha da doğrular niteliktedir. Ancak, görünen o ki firmalar sadece sonunda geri dönüşü olacak satış ve pazarlama gibi alanlara yatırım yapıyor. Bu nedenle mülk edinmeye para harcama 2011 yılında da düşmeye devam edecek. Ancak, iş durağanlığına maruz kalanlar şimdi riski azaltmayı, daha esnek ve rahat ölçeklenebilir düzenlemeleri tercih ediyor.''