Advertisement

Yunanistan'ın temerrüde düşeceğine ilişkin endişelerin tırmanması ve şirketlerin kazanç beklentilerini aşağı çekmesiyle ekonomiye duyulan güveni azalttı; ABD'de hisseler geçtiğimiz hafta değer kaybetti. New York Borsası 3 haftadır düşüşünü sürdürüyor.

Staples Inc. ve Gap Onc., kâr beklentilerini düşürmelerinin ardından değer kaybederek S&P 500 Endeksi'ndeki kayıplara öncülük etti. Hewlett-Packard Co. ise satış tahminlerini indirmesinin sonrasında yüzde 11 oranında sert bir düşüş kaydetti. NYSE Euronext, Nasdaq OMX Group Inc.'in teklifini geri çekmesinin ardından yüzde 13 geriledi. Newfield Exploration Co. ve El Paso Corp. ise enerji hisselerindeki kayıba öncülük etti.

S&P 500 geçtiğimiz hafta yüzde 0.3 kayıpla 1,333.27 puana geriledi. Endeks, Nisan sonunda 3 ayın zirvesine yaklaşmasının ardından, Mayıs'ın her haftasında düşüş kaydetti. Dow Jones Endeksi ise yüzde 0.7 düşüşle 12,512.04 puandan işlem gördü.

İnsanların yalnızca ABD değil, küresel ekonomide sorunların olduğunu farkettiğini hatırlatan Pennsylvania'daki Stewart Capital'in yatırım müdürü Malcolm Polley, özellikle Yunanistan'a ilişkin endişelerin henüz gidecek gibi görünmediğini belirterek, piyasada hâlâ bir miktar düzeltme yaşanabileceğine dikkat çekti.

S&P 500, 2011'in başlangıcından bu yana yüzde 6 değerlenirken, endeks bu ay yüzde 2.2 geriledi. S&P 500 Endeksi bu yıl sadece Mayıs ayında düşüş kaydetti.