Advertisement

Petrol, ABD'nin ekonominik büyümesinin yavaşlaması ve Yunanistan'ın borçları yüzünden iflas edeceği endişesi ile benzin talebinin zayıflayacağı spekülasyonlarının sonucu New York'ta değer kaybetti.

Hedge fonlarının petrolün boğa durumunu kesmesinin ve ABD benzin fiyatlarının düşmesinin ardından petrol vadelileri bugün yüzde 1.2 kadar değer kaybetti. Yunanistan Başbakanı George Papandreou Avrupa'nın yardımlarını sürdürmesi için bugün kabinesini toplayarak daha fazla bütçe kesintisine ve varlık satışına gitme konusunu konuşacak.

"Yunanistan gibi Avrupa sorunları, ABD'nin zayıflamakta olan ekonomik datalaları ve sıkılaşmakta olan para piyasaları insanlar gittikçe daha da sinirli oluyorlar manasına geliyor." diyen Newedge yöneticisi Ken Hasegawa, "Piyasada uzun pozisyonlar almak zorlaşacak" yorumda bulundu.

NYMEX elektornik işlemlerde temmuz teslimli ham petrolün varili 1.20 dolar kadar değer kaybederek 98.90 dolara geriledi, Singapur'da 10.54'te ise 99.06 dolardan işlem gördü. Petrol kontratı ise 1.17 dolar ya da yüzde 1.2 yükselerek 20 mayıs tarihinde 100.10 dolardan işlem gördü. Geçtiğmiz 1 yıl içinde vadeliler yüzde 42 yükseldi.

Londra merkezli ICE Vadeli İşlemler Borsası'ndaki Temmuz teslimli brent petrolün varili yüzde 0.7 ya da 83 sent değer kaybederek 111.56 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı ise 97 sent ya da yüzde 0.9 tırmanarak 20 mayısta 112.39 dolar oldu.