Advertisement

PETROL FİYATLARI MENA İLE YÜKSELMİŞTİ

Yıla Ortadoğu ve Kuzey Afrika (MENA) olayları ile başlayan emtia piyasaları ilk sert yükselişi petrol fiyatlarında yaşamıştı. Özellikle Brent petrolün, ABD tipi ham petrole oranla daha sert yükseldiği 2011 yılında Brent lehine makasın 20 Dolar'a kadar çıktığı da gözlemlendi. İkinci çeyreğin başlamasıyla öne çıkan ise gümüş oldu. Sene başından getirisini % 60'a kadar yükselten spot gümüş devamında gelen sert satışlarla bu getiriyi % 12'ye kadar düşürdü. Son yaşanan emtia depreminde ise kaybedenlerin başında yine bu iki gözde madde geliyor. Kakao ve doğalgaz fiyatları da diğer sert düşenler. Mayıs ayı baz alındığında kazandıran ilk üç emtia ise Kansas tipi buğday, buğday ve mısır olarak öne çıkıyor. Son satışlarla beraber Mısır Devlet Başkanı Mübarek'in istifasını açıkladığı güne geri dönen petrol fiyatlarında fon satışlarının yoğunlaştığı göze çarpıyor. Aşağıdaki grafikte hem fiyatların hem de fon pozisyonlarının gerilediği görülüyor. Bu grafiğe göre büyük spekülatörlerin ve hedge fonların pozisyonları son 3 ayın en düşüğüne inmiş durumda.


 

SATIŞLAR SADECE PETROLDE DEĞİL

Risk algılamasının tamamen terse dönmesi ve devamında Dolar'ın değer kazanması, global ekonomilerde faizlerin ve enflasyonun artmaya başlaması da diğer temel sebepler olarak gösterilebilir. İkinci grafikte görülen ise satışların sadece petrolle sınırlı kalmadığı. Buna göre 18 ham madde esas alınarak hazırlanan bu endeksteki uzun pozisyonlar Temmuz ayı seviyelerine
geri dönmüş durumda. Uzun pozisyon, fiyatların yukarı gideceğini tahmin eden bir yatırımcının klasik olarak vadeli işlemlerde alıma geçmesi ile tarif ediliyor. Birçok yatırımcının ve büyük paraların katıldığı emtia işlemleri kalabalık hale geldikten sonra düşüşün de hızlandığı görülüyor. Bir piyasanın kalabalık hale gelmesi ise ilgili ilgisiz birçok yatırımcının bir varlık üstünde aynı yöne doğru pozisyon almasıyla oluşuyor ve sonunda aksi yönde hareketler hayli sert oluyor. Görüldüğü gibi düşen pozisyonların yeniden açılıp açılmayacağı kısa vadede en önemli değişken olarak öne çıkıyor. Bunun için de risk iştahındaki toparlanma, enflasyon ve para politikaları yakından takip edilecek.

Grafiklerde gösterilen uzun pozisyon verileri ABD Emtia Vadeli İşlemleri Kurulu'na bildirilen raporlardan derlenmiştir.

Bloomberg HT Araştırma Servisi
Gökhan Şen
twitter.com/Gokhan_Sen
gsen@bloomberght.com