Advertisement

Asya paraları, Avrupa'daki borç krizinin yüksek getirili varlıkların talebini azaltmasıyla zayıfladı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Fitch'in mali ve yapısal reformlarını gerekçe göstererek Yunanistan'ın kredi notunu 3 kademe indirmesinin ardından 20 Mayıs'tan bu yana en düşük seviyesine geriledi. Standard&Poor's da Cuma günü Fitch'in hamlesinin ardından İtalya'yı negatif izlemeye aldı.

Endişelerin, kredi derecelendirme kuruluşlarının Avrupa'nın borç krizindeki ülkelerinin kredi notlarını ardarda indirme ihtimali üzerine odaklandığını belirten CIMB Investment Bank'ın stratejistlerinden Suresh Kumar Ramanathan, bunun belirsizlik yarattığını, dolar alımlarını da artırdığını ifade etti.

Bloomberg-JP Morgan Asya Dolar Endeksi yüzde 0.2 değer kaybederek 118.02 puana geriledi. Güney Kore wonu, ABD doları karşısında yüzde 0.7 düşüşle 1,090.05 seviyesine geri çekilirken, Singapur doları ve Malezya ringgiti de yüzde 0.5'er gerileyerek, sırasıyla 1.2423 ve 3.0335'ten işlem gördü.

Avrupa'daki maliye bakanları Yunanistan'a verilen 110 milyar euroluk kurtarma paketinin başarısız olmasının ardından, şimdi de Yunanistan'ın kredilerinin geri ödenme süresinin uzatılmasını tartışıyor. Fitch Ratings, Yunanistan'ın geri ödeme süresinin uzatılmasının temerrüd riskini artıracağına dikkat çekti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Yunanistan'ın uzun vadeli kredilerinin notunu B+'ya çekti. Küresel kaynaklar geçtiğimiz hafta satın aldıkları Güney Kore, Tayvan ve Tayland'a ait hisse senetlerinin 1.7 milyar dolar üzerinde satış yaptı.