Advertisement

Bank of England'ın (İngiltere Merkez Bankası) başekonomisti Spencer Dale, para politikası kurulunun faiz artırmasının gerektiğini savunarak, bunun büyüme rakamlarını riske etme pahasına yapılması gerektiğini belirtti.

Financial Times'a konuşan Spencer Dale, İngiltere'de ekonomik toparlanmanın başladığını ve kesinlikle hızlanacağına ilişkin şüpheleri olduğunu belirterek, enflasyonist baskılardan daha fazla endişe duyduğunu aktardı.

İngiltere'de enflasyon Nisan ayında yüzde 4.5 oranında hızlanarak, 2008'den bu yana en hızlı yükselişini kaydetti. İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mervyn King, enflasyon rakamlarının ardından yaptığı konuşmasında yetkililerin faiz artırımına gitmeme kararının ardından sebepleri bir kez daha yineleme ihtiyacını duydu.

Başekonomist Dale'nin yorumlarının euro karşısında 3 haftadan bu yana ilk kayıplı haftasını yaşayan sterlini destekleyeceği tahmin ediliyor.

Dale, Şubat ayından bu yana faizlerin artırılmasından yana oy kullanıyor. Spencer Dale aynı zamanda bu ay yatırımcıların faiz artışı beklentilerinden yararlanarak, 2014'e kadar faizlerin yüzde 3'leri bulacağını öngören bir rapor hazırladı.

Faizler için böyle geniş bir yükseliş beklentisinin tam anlamıyla uygun görünmediğine dikkat çeken Dale, "tek bildiğimiz işlerin değişeceği ve ekonominin de farklı bir patikadan yol alacağı" dedi.