Advertisement

IMF Başkanlığı için Meksika'nın merkez bankası başkanının gelişmekte olan ülkelerin adayı olarak öne çıkarılmasıyla, Fransız Maliye Bakanı Christine Lagarde'a Avrupalı ülkelerden gelen destek arttı.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, 21 Mayıs'ta yaptığı açıklamasında IMF'nin ilk kadın başkanı olma adayı Christine Lagarde'ı destekleyeceklerini söyledi. 2 gün önce Deutche Presse-Agentur'da yer alan habere göre Almanya Başbakanı Angela Merkel de, Lagarde'a destek veren Avrupalıların arttığını söyledi.

Bir yanda Avustralya'dan Brezilya'ya ülkeler IMF başkanının milliyete göre değil, hak eden kişiye göre seçilmesi gerektiğini savunurken, diğer yanda da Meksika Merkez Bankası Başkanı Augustin Carstens, gelişmekte olan ülkelerin ortak aday sunmasını önerdi. Tayland, Rusya ve Güney Afrika gibi ülkeler kendi bölgelerinden bir adaya destek vermeyi tercih ederken, bir koordinasyon sağlanıp sağlanamayacağı henüz belirsiz.

Lagarde'ın IMF başkanlığı yarışında öne çıkan isim olduğunu belirten Yeni Zelanda Başbakanı John Key, Lagarde'ı bir yandan "süper etkileyici" olarak nitelerken, diğer yandan da gelişmekte olan ülkelerin "hak edenin kazanması ve IMF başkanının milliyete değil niteliklere göre seçilmesi gerektiği" düşüncesini savundu.

Uluslararası Para Fonu IMF, geçtiğimiz yıl acil durum krediler için 91.7 milyar dolarlık kredi sağlayarak, bir rekora imza attı. Fon, aynı zamanda Euro Bölgesi'ndeki kurtarma paketlerinin maliyetinin de üçte 1'ini karşılıyor.

IMF, seçimlerin şeffaflık içinde yürütüleceğini ve Haziran sonu itibariyle bir karara varılacağını söyledi.