Advertisement

Commerzbank AG, kriz döneminde Alman hükümetinden aldığı kredileri geri ödemek üzere 5.3 milyar euro değerinde hisse satışı gerçekleştirecek.

Frankfurt'taki Almanya'nın en büyük ikinci bankası Commerzbank'ın yaptığı açıklamada, bankanın hisse başına 2.18 euro fiyattan 2.44 milyar yeni hisse satışı yapacağı duyuruldu. Bankanın paydaşları 24 Mayıs'tan 6 Haziran'a kadar ellerinde bulundurduğu her 11 hisse karşılığında 10 yeni hisse satın alabilecek. Yeni hisselerin 7 Haziran'dan itibaren işlem görmeye başlaması planlanıyor.

Commerzbank'ın CEO'su Martin Blessing, Nisan'da açıkladığı planlarında Haziran itibariyle yeni hisse satışları ve Döviz rezervlerini kullanarak 14.3 milyar euro geri ödeme yapacaklarını söylemişti. Commerzbank, Lehman Brothers'ın iflas etmesinin iki gün öncesinde Dresdner Bank'ı satın almaya karar vermesinin ardından Alman Hükümeti'ne 18 milyar euro borçlanmıştı.

20 Mayıs'taki işlem gününde Commerbank'ın hisseleri yüzde 0.7 artışla 3.95 euroya yükseldi. Bankanın hisseleri bu yıl yüzde 29 değer kaybederken, Alman rakibi Deutsche Bank ise yüzde 6.1 oranında prim yaptı. Merck Finck&CO.'nun analisti Konrad Becker, 16 Mayıs'ta, Commerzbank'ın özsermayesinin zayıflaması ve riskler toplamından ötürü değer kaybettiğini belirtmişti.

Commerzbank, 8.25 milyar eurosu yatırımcılardan ve 2.75 milyar eurosu da Soffin bankasının kurtarılmasından gelecek kaynak olmak üzere toplamda 11 milyar euro artırmayı planlıyor. Soffin de yeni hisseler için 1.3 milyar euro harcayacak.

Allianz SE'nin de hisse satışında yer alacağını belirtiliyor.