Advertisement

Avrupa Merkez bankası Yönetim Konseyi Üyesi Jens Weidmann, politika yapıcıların enflasyon bekleyişlerindeki son yükselişi ciddiye alması gerektiğini söyledi.

Aynı zamanda Almanya merkez bankası Bundesbank'ın da başkanı olan Weidmann, Frankfurt'ta yaptığı konuşmada, "Para politikası halen gevşekken, bu durum, fiyat görünümü için artan bir belirsizliğin işareti" dedi ve "Enflasyondaki artışın ikinci tur etkilerin bir sonucu olup olmadığını yakından izlemeliyiz" şeklinde görüş bildirdi.

Avrupa Merkez Bankası, geçen ayki toplantısında, Euro Bölgesi ekonomisinin güç kazanması ve artan emtia fiyatlarının şirketleri ürün fiyatlarını artırmaya zorlaması ile birlikte, yaklaşık üç yıl aradan sonra ilk kez politika faizini artırmıştı. Euro Bölgesi enflasyonu Nisan ayında yüzde 2.8'e hızlanırken, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, gelecek ayki toplantıda, Banka'nın borçlanma maliyetlerini değiştirmeyeceğini işaret etmişti.

Weidmann, Avrupa'nın en büyük ekonomisi olan Almanya'da toparlanmanın geniş tabanlı ve oldukça ilerlemiş durumda olduğunu söyledi. Bundesbank Başkanı, ekonominin yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe göre yüzde 1.5 büyümesinin biraz abartılı olmasına karşın, ekonominin iyi bir durumda olduğunu da sözlerine ekledi.

Weidmann, "Economik toparlanma Almanya'da ve Euro Bölgesi'nde de tüketici fiyatlarında önemli artışlar getiriyor" dedi ve "Artan ham madde fiyatlarından dolayı enflasyonun geçici olarak yüzde 2 seviyesinin üzerine çıkması, ücretler üzerinde artış baskısı yaratmadığı sürece, harekete geçmek için bir neden değil" şeklinde görüş bildirdi.