Advertisement

Borçlarını yeniden yapılandırmak zorunda kalacağına yönelik spekülasyonları uzaklaştırmaya çalışan Yunanistan Başbakanı Georgr Papandreou ve bakanları kurulu, yeni bütçe kesintileri ve tahvil ihraçları yapacak.

Yunanistan borçlarının sigorta primi, Standard&Poor's'un 20 Mayıs'ta İtalya'nın notunun indirilebileceğini açıklamasının ardından rekor seviyeye çıktı. Yunanistan'da 10 yıllık tahvillerin faizi de euroya geçilmesinden bu yana en yüksek seviyelerde seyrediyor.

Yunanistan'ın temerrüde düşme riskine değinen Fransız Maliye Bakanı Christine Lagarde, Avrupalı maliye bakanlarının bu konuya ilişkin ve de durgun ilerleyen süreç için endişelerini dile getirdiğini söyledi.

Avrupalı liderlerin 750 milyar euroluk kurtarma fonunu onaylamasının 1 yıl sonrasında Euro Bölgesi'nin borç krizindeki çevre ülkelerinde tahvil faizleri rekor seviyede seyrediyor. Yetkililer ise Yunanistan'ın borçlarının geri ödeme süresini uzatmayı planlıyor.

S&P'nin İtalya'yı negatif izlemeye aldığını açıklamasının yalnızca birkaç saat öncesinde Fitch Ratings de Yunanistan'ın kredi notunu 3 kademe indirerek, borçların geri ödeme sürelerinin uzatılmasını da temerrüd olarak sayacaklarını açıklamıştı.

Euro bugün Avrupa'nın çevre ekonomilerindeki borç krizine ilişkin endişelerin derinleşmesiyle İsviçre frangı karşısında rekor düşük seviyeye, dolar karşısında ise 1 haftanın en düşüğüne geriledi. Euro, frank karşısında 1.2349'dan; dolar karşısında ise 1.4050'den işlem gördü.