Advertisement

ABD endeks vadeli kontratları, İtalya'nın kredi notunun görünümünün düşürülmesi ve İspanya'da iktidardaki Sosyalist Parti'nin yerel seçimlerdeki yenilgisinin Avrupa borç sorununa yönelik endişeleri derinleştirmesi sonucu geriledi. Bu hareket, New York Borsası açıldığında Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi'nin üç hafta süren kayıplarını daha da genişletebileceğini işaret ediyor.

Dünyanın en büyük havayolu şirketi United Continental Holdings Inc., İzlanda'daki volkanik hareket sonucu ortaya çıkan küllerin Atlantik hava trafiğini tehdit etmesi sonucu yüzde 3.3 değer kaybetti. ABD'nin en büyük alüminyum üreticisi Alcoa Inc., baz metallerdeki düşüşlerin etkisi ile yüzde 1.6 geriledi.

Haziran vadeli S&P 500 endeks kontratı yüzde 1.1 düşerek, Londra saati ile 10:23'te 1,313.7 puana indi. Dow Jones kontratı ise 130 puan ya da yüzde 1 gerileyerek 12,336 puana indi.

Semper Constantia Privatbank AG'nin Viyana ofisinden fon yöneticisi Walter Harecker, "İtalya'yla ilgili haberler piyasa üzerinde baskı oluşturuyor" dedi ve "İspanya ve İtalya'nın temerrüde düşmesi çok fazla olur. Korku bu" şeklinde görüş dile getirdi.