Advertisement

Avrupa'daki borç sorununa dair endişelerin de etkisiyle New York'ta altın fiyatları ikinci günde de yükselebilir.

Haziran vadeli altın, New York Comex'te 1.10 dolar veya yüzde 0.1 yükselerek 1,510 dolardan işlem gördü. Londra'da spot altın yüzde 0.1 yükselerek 1,510.78 dolardan işlem gördü.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's, geçen hafta İtalya'nın kredi notunu durağandan negatife indirirken diğer bir derecelendirme kuruluşu Fitch ise geçtiğimiz hafta Yunanistan'ın uzun vadeli kredi notunu üç kademe birden indirerek “BB+”dan “B+”ya düşürmüştü.

Londra'daki TheBullionDesk.com'da analist olan James Moore bugünkü bir raporda, Yunanistan ve diğer bölge ülkelerindeki sorunların güvenli liman yatırımlarını artırdığını ifade etti.

Artan enflasyon endişeleri, Avrupa'daki borç krizi, doların değer kaybı ve Libya'daki çatışmalarla altın 2 Mayıs'ta 1,577.40 doları görerek rekor kırmıştı. Fiyatlar, 2011'de yüzde 6.2 oranında yükseldi. Bloomberg datasına göre euro bazında altının onsu bugün 1,080.27 olarak tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Mayıs 2011 Pazartesi, 22:34 Misafir petrol arzı daraldıkça ülkeler ve insanlar güvendiği limanlara yatırım yapıyor, bunlar da petrolün kendisi, altın, gümüş ve de bakır. bence altın ve gümüş bulunduranlar orta ve uzun vadede ciddi anlamda kazanacak, altın hesabı veya fon demiyorum, halis muhlis altından söz ediyorum. neden bazı ülkeler piyasadan altın topluyor sizce ?