Advertisement

Konuya yakın bir kaynağa göre, Yunanistan'ın yeni bir üç yıllık kredi paketini alabilmesi için, Avrupa ülkelerinden, 2012 yılının sonuna dek, programın gerektirdiğinden bir yl önce, 15 milyar euro (21 milyar dolar) tutarında kamu varlıkları satışını gerçekleştirmesi yönünde baskıyla ile karşılaşıyor.

Aynı kaynak, Yunanistan'ın ayrıca, Avrupa hükümetlerini ve IMF'yi 110 milyar euroluk önceki pakete ek olarak yeni krediler konusunda ikna edebilmek için yeni açık azaltma tedbirlerine de gitmesi gerektiğini kaydetti.

10 yıl vadeli Yunanistan tahvilinin faizi bugün Euro Bölgesi için rekor seviyeye çıktı. Öte yandan, Yunanistan'ın tahvillerinin sigorta primi (CDS) de rekor seviyeye çıktı. Bu hareketler, ek yardım için ihtiyacın derinleşmesine neden oluyor. Yunanistan Başbakanı George Papandreu'nun kabinesi bugün, ilk kurtarma paketinden bu yana geçen süre içinde, beşinci kemer sıkma programının ayrıntılarını görüşecek.

WestLB AG'nin Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti John Davies, tahvillerdeki hızlı değer kaybının kısmen, politika yapıcıların borç krizine sağlam bir çözüm bulamayacağı endişelerinden kaynaklandığını söyledi ve "Yunanistan için acısız bir çözüm olmadığı artan bir şekilde farkediliyor" şeklinde görüş bildirdi.