Advertisement

Avrupa Birliği (AB), konuya yakın bir bankacıya göre, İrlanda ve Portekiz'in yardım paketlerine destek sağlamak amacıyla bugün tahvil satışı yapmayı planlıyor.

İşlemin sonuçlanmasından önce adını vermek istemeyen bankacı, 10 yıl vadeli olacak bu tahvilin satışının Avrupa Finansal İstikrar Mekanizması (EFSM) yoluyla gerçekleştirileceğini belirtti. Bloomberg'in derlediği verilere göre, Avrupa Birliği böyle bir işleme, Portekiz'in yardım çağrısında bulunduğu 7 Nisan'dan bu yana ilk kez gidiyor.

AB bu tahvil arzını, geçen hafta, kurtarma paketinde 2011 yılında 13 adet tahvil işlemi olacağını duyurmasından sonra gerçekleştiriyor. AB, Portekiz2in kurtarılmasından önce, İrlanda'nın kurtarılma paketi dahilinde sekiz adet tahvil arzı planlamıştı.

Commerzbank AG2nin Londra ofisinden sabit getirili menkul kıymetler stratejisti David Schnautz, Satış, 'AAA' notlu bir varlık olduğu düşünüldüğünde oldukça iyi destek bulmalı" dedi ve "Alıcıları cezbetmek ve yatırımcıları memnun etmek için bu kağıtların oldukça iyi fiyatlandırılacağından eminim" şeklinde görüş bildirdi.

10 yıl vadeli bu satış BNP Paribas SA, Credit Agricole CIB, Credit Suisse Group AG, DZ Bank AG ve JPMorgan Chase & Co. tarafından gerçekleştirilecek. Bankacı, beş yıl vadeli tahvillerin ise daha ilerki bir tarihte, Deutsche Bank AG, HSBC Holdings Plc, Societe Generale SA ve UBS AG tarafından gerçekleştirileceğini kaydetti.