Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, güçlü doların etkisiyle emtia fiyatlarında görülen hızlı düşüşler ve Avrupa borç krizinin derinleşmekte olduğu yolundaki endişelere bağlı olarak değer kaybetti. Bu satışlar sonucu, Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi, üç haftalık kayıplarını daha da genişletiyor.

Freeport-McMoRan Copper & Gold Inc. ve Halliburton Co., Çin'de imalat sanayi büyümesinin yavaşlamakta olduğunu gösteren veriler ile birlikte en az yüzde 2.5 düştü. Bank of America Corp. ve Citigroup Inc., İspanya'da iktidardaki Sosyalist Parti'nin yerel seçimlerde son 30 yılın en kötü sonucunu alması ve S&P'nin İtalya'nın kredi notunu düşürebileceği yolundaki uyarısı sonrası Avrupa bankalarına gelen satışların etkisi ile yüzde 1.3'ün üzerinde değer yitirdi. Boeing Co., analistlerin yeni jumbo jetlerim daha da gecikeceği yolundaki tahminlerinin ardından yüzde 1.9 düştü.

S&P 500 Endeksi yüzde 1.4 düşerek, New York saati ile 09:33'te 1,314.92 puana indi ve Ağustos'tan bu yana en uzun süreli haftalık düşüş sürecini daha da genişleteceğinin işaretini veriyor. Dow Jones Endeksi ise 166.80 puan ya da yüzde 1.3 düşerek 12,345.24 puana geriledi.

ING Investment Management'ın New York ofisinden Paul Zemsky, "Kötü haberler var" dedi ve "Avrupa'nın mali kemer sıkması konusunda ve kötü gelen ekonomk verşlerden dolayı şüphelerimiz var. Piyasayı yukarı iten etken şirket karlarıydı ve bilanço döneminin sonuna gelindi. İnsanlar paralarını riskli varlıklardan çekiyor" şeklinde görüş bildirdi.

S&P 500 Endeksi Nisan ayının son işlem gününde üç yılın zirvesine çıktı ve bunun ardından, ekonomik verilerin analistlerin beklentilerini yakalayamaması ve Fed'in 600 milyar dolarlık tahvil alım programının sonuna yaklaşılması ile birlikte, 20 Mayıs itibariyle yüzde 2.2 geriledi. Ancak endeks halen, hükümet teşvikleri ve iyi çıkan şirket karlarının etkisi ile, 2010'un sonuna göre yüzde 6 yükselmiş durumda.