Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi üyesi Ewald Nowotny, Yunanistan'ın konsolidasyon programını sürdürdüğü sürece, Banka'nın bu ülke tahvillerimi refinansman operasyonlarında teminat olarak kabul edeceğini söyledi.

Nowotny, bugün Viyana'da basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Kabul edilebilir teminatlar konusunda kesin bir listemiz var" dedi ve genel dökumantasyonu değiştirecek spesifik bir girişim yok" şeklinde görüş bildirdi. Nowotny, "IMF, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası ile müzakere edilen programdan sapılmadığı sürece, bu listenin değiştirilmesi için bir ihtiyaç yok" dedi.

Bundesbank Başkanı Jens Weidmann, 20 Mayıs'ta yaptığı açıklamada, Yunanistan'ın tahvillerinin vadesinin uzatılması durumunda, Avrupa Merkez Bankası2nın bu kağıtları artık teminat olarak kabul etmeyebileceğini söylemişti. Siyasi liderler ise, Yunanistan'ın geçen yılki 110 milyar euroluk (154 milyar dolar) kurtarma paketinin koşullarını karşılamakta güçlük çekmesi ile birlikte, ülkenin borçlarının vadesinin uzatılma fikrini dile getirmeye başladılar.

AB'nin parasal işlerden sorumlu komiseri Olli rehn, bugün Viyana'da yaptığı açıklamada, borç yapılandırmasının masada olmadığını, ancak gönüllü bir kredi uzatımının da gözden geçirlebileceğini söyledi.