Advertisement

Londra'daki UBS'te stratejist olan Geoffrey Yu, Avrupa'nın borç krizinde düzensiz bir çözüme doğru yol almakta olduğunu ve bu doğrultuda Euro/Dolar paritesinin 1.35 seviyesine gerileyebileceğini söyledi.

Euro bölgesinin daha fazla zorlukla mücadele edemeyeceğinin altını çizen UBS stratejisti Yu, "Eğer Yunanistan'ın euro bölgesinden çekileceğine dair yorumlar sürerse, yeniden büyük çapta satışlar olabilir. Sonuç olarak euro/doların 1.35 seviyesinde sabitlenmesini bekliyoruz. Bu da paritenin olması gereken seviye" dedi.

Gelişmiş 10 ülkenin para birimlerinin hareketini inceleyen Bloomberg Correlation-Weighted Currency Endeksi'ne göre, euro geçtiğimiz ay yüzde 1.8 değer kaybetti. Para biriminin değer kaybında Yunanistan'ın borç krizi endişeleri etkili oldu. Euro, böylece Norveç kronu ve İsveç kronunun ardından en kötü performansı gösteren 3. para birimi oldu.

Euro, bugün Londra'da saat 11:14'te yüzde 1.1 değer kaybederek 1.4003 seviyesinden işlem gördü. Euro en son 16 Şubat'ta dolar karşısında 1.35 olmuştu.