Advertisement

Mehdi Eker, Bismil ilçesinde Doğan Tesislerinde düzenlenen GAP Eylem Planı kapsamında yürütülen ''Arazi Toplulaştırma ve Sosyal Altyapının İyileştirilmesi Projesi''nin toplu açılış ve tapu dağıtım törenine katıldı.

Eker, buradaki konuşmasında, "Türkiye bugün bizim başlattığımız hamle ile bizim hayata geçirdiğimiz projelerle tarımsal hasıla bakımından dünyanın 11. ülkesiyken 7. ülkesi haline geldi. Bu başarıyı 8 yılda gerçekleştirdik. Tarım gibi tabiat faktörlerine bağlı bir sektörde 4 devleti geride bırakmak tahmin edersiniz ki kolay değil. Fransa, İtalya, İspanya ve Rusya Federasyonunu geride bıraktık. Önümüzde sadece 6 ülke kaldı. Onlar da milyonlarca kilometre büyüklüğündeki Çin, Hindistan ve Brezilya gibi büyük ülkeler. Ama bir iki tanesini gözümüz kesiyor. Onları da geçeceğiz. 2023 hedefimiz 150 milyar dolar tarım hasılası ve dünyada ilk 5 içerisine girmektir. Bunu tabii akılcı projeler ve altyapı projeleri ile sağladık" dedi.

-TOPLULAŞTIRMADA TÜRKİYE HEDEFİ-

Bakan Eker, toplulaştırma çalışmasının bütçesinin 187 trilyon lira olduğunu bu güne kadar yaklaşık 96 milyon lirasının ödendiğini söyledi.

Diyarbakır'da 700 bin hektar, Şanlıurfa'da ise 800 bin hektar alanda toplulaştırma yapıldığını ifade eden Eker, Cumhuriyet tarihinde böyle bir çalışmanın olmadığını belirtti.

Türkiye'de 40 yılda sadece 450 bin hektar alanda toplulaştırma yapıldığına dikkati çeken Eker, ''GAP illerinin toplamında 2 milyon 100 bin hektar alanda toplulaştırma yaptık. Bunu daha modern tarımsal üretim gerçekleştirilsin diye yapıyoruz. Evine daha çok ekmek götürsün işsiz kardeşlerimiz iş bulsun diye yapıyoruz. Türkiye'deki bütün arazilerde 2023 yılından önce Allah'ın izni ile toplulaştırmayı tamamlayacağız. Hedefimiz bu'' dedi.