Advertisement

Yunanistan endişesi bir yandan Avrupa'da piyasaları ve euroyu sarsarken, diğer yandan AB'den ülkeye yapılan daha fazla kesinti ve özelleştirme baskısı da artıyor.

AB Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu üyesi Olli Rehn, Yunanistan'a bir kez daha seslendi. Rehn, Atina yönetiminin borç krizini atlatmak ve piyasaların güvenini kazanmada ciddi olduğunu göstermek için özelleştirmelere devam etmesi ve mali reform çabalarını ikiye katlaması gerektiğini söyledi.

Çağrıları dikkate alan Yunanistan'da hükümet, başbakan Yorgo Papandreou önderliğinde bütçe açığını azaltmak için bakanlar kurulunda ekonomiyle ilgili yeni önlemleri görüştü. Hükümet 6 milyar euroluk yeni bir kemer sıkma planını onayladı.

Borç krizinden kurtulmak için reformları hızlandıracağı ve herşeyi yapacağını açıklayan Papandreou, ''bir savaşın ortasındayız, teslim olmayacağız. Yunanistan'ın kendi ayakları üzerinde durması için yapılması gereken herşeyi yapacağız'' demişti.

Piyasa uzmanları, Yunanistan'ın iflastan kurtulmak için 110 milyar euroluk kurtarma paketine ilaveten daha fazla mali yardıma ihtiyacı olacağını düşünüyor.

Bloomberg'e göre AB, Yunanistan'dan 2012 yılına kadar en az 15 milyar euroluk özelleştirme bekliyor. Bu nedenle Yunanistan'da Pire ve Selanik limanları ile posta şirketi ve telekomünikasyon şirketinin özelleştirilmesi gündeme geliyor.