Advertisement

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, İngiltere'de hükümet yardımının çekilmesinin ardından İngiltere'deki bankalarının kredi riskinin artabileceğini belirterek, 18 İngiliz bankasının 14'ünü izlemeye aldı. Moody's Yatırım Servisi, 14 bankanın notunun indirilebileceğinin de sinyalini verdi.

Sky haberlerinin websitesindeki habere göre, İngiltere'nin en büyük her 4 bankasının 1'inden fazlası değerlendirmeye tâbi tutulacak.

İngiliz bankaları 2008'deki finansal kriz dönemi ve sonrasında hükümetin 1 trilyon sterlin değerindeki kurtarma paketleri ve teminat kredilerinden yararlandı. Moody's'in değerlendirmesi, Avrupa'da kötüye gittiği düşünülen borç krizinden kaynaklanan endişelerin piyasaları aşağı çekmesinin ardından geldi.

Sidney'deki Moody's sözcüsü Tim Osborne, konuya ilişkin konuşmayı reddetti.

New York'taki Moody's ofisi geçtiğimiz hafta Avustralya'daki 4 büyük bankanın kredi notunu 1 not indirerek Aa2'ye çekmiş,  toptan tahvil piyasalarına bağımlılığı da not indirimine gerekçe olarak göstermişti.

Sky News, Moody's'in İngiliz bankaları değerlendirmesinin 3 ay alabileceğini söylemesinin beklendiğine de haberinde yer verdi. Kredi derecelendirme kuruluşunun, Avustralya'daki bankaları değerlendirmesi de yaklaşık 3 ay sürmüştü.

Siyasi ve işadamları, İngiliz bankalarını kredi hacmini hükümet yardımlarına rağmen genişletememekle eleştirmişti.