Advertisement

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "ülkesinin, 'savunulamaz' 1967 sınırlarına dönemeyeceğini" söyledi.

İsrail yanlısı etkin lobi grubu Amerikan İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nin (AIPAC) Washington'da düzenlenen toplantısında konuşan Netanyahu, "Size bir hususta garanti vermek isterim; (Filistin'le bir barış anlaşması) İsrail'in güvenliğini garanti etmek zorunda ve dolayısıyla İsrail, 'savunulamaz' 1967 sınırlarına dönemez" dedi.

Netanyahu, bugün ABD Kongresi'nde yapacağı konuşmada da, güvenli bir İsrail-Filistin barışına dair kendi vizyonunu anlatacağını bildirdi.

Konuşmasında, ABD-İsrail ilişkilerine de değinen Netanyahu, İsrail'in ABD'nin "vazgeçilmez" müttefiği olduğunu vurguladı ve iki ülke işbirliğinin birçok alanda kaydettiği ilerlemelerden bahsetti.

Netanyahu, "İsrail'e verilen destek ABD'yi bölmez, birleştirir. Gençleri yaşlıları, liberalleri, muhafazakarları, Demokratları, Cumhuriyetçileri birleştirir" diye konuştu.-"BÖLGEDEKİ HER MESELEDE İSRAİL'İ SUÇLAMAYA ARTIK SON VERİN"-Konuşmasında ayrıca, Ortadoğu'da son dönemde meydana gelen gelişmelerde sokaklara dökülen insanların İsrail karşıtlığını değil, daha iyi bir hayat ve daha fazla özgürlük talebinde bulunmasının aslında bölgedeki sorunların "İsrail'den kaynaklanmadığını" gösterdiğini kaydeden Netanyahu, bu nedenle artık bölgedeki her meseleden İsrail'in suçlu tutulmasından vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

İsrail olarak barış istediklerini, çünkü terörün acısını, barışın nimetlerini bildiklerini belirten Netanyahu, barışın sağlanabilmesi için Filistinlilerin de İsrail ile barış yapmaya hazır olması gerektiğini savundu.

Bu arada, Netanyahu'nun konuşması sırasında, Filistinlilerin içinde bulunduğu "zor koşulları" protesto eden bir grup, güvenlik görevlileri tarafından salonun dışına çıkarıldı.-BOEHNER VE REID'İN AÇIKLAMALARI-Gecenin diğer konuşmacılarından, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, İsrail'in güvenliğine olan desteğinin "yüzde yüz" olduğunu vurgularken, Senato'daki Demokrat Çoğunluk Lideri Harry Reid de, ABD ile İsrail arasındaki güçlü ilişkilere sık sık vurgu yaptığı konuşmasında, "hiç kimse sınırlar, inşaatlar ya da başka birşey hakkında parametreler koymamalı" sözleriyle seyircilerden büyük alkış aldı.

İsrail'in Mavi Marmara saldırısına da değinen Reid, "Tüm dünya İsrail'i Mavi Marmara olayında kendini savunduğu için haksız biçimde kınadı. Ama ben sessiz kaldım, tepkimi güçlü şekilde ortaya koydum. Demokrat ve Cumhuriyetçilerle birlikte çalışarak, İsrail'in kendini savunma hakkına destek verilmesini içeren bir mektuba 90 civarında senatörün imzasını topladım. Hepimiz biliyoruz ki, ABD, kendi kıyılarında aynı şekilde saldırıya uğrasaydı, (İsrail'in yaptığının) tıpatıp aynısını yapardı" diye konuştu.