Advertisement

Son verilerin ABD ve Avrupa'da ekonominin yavaşladığına işaret etmesi ve kargo ücretlerinin artmasıyla Asya Borsaları dalgalı seyir izledi.

Avustralya'nın en büyük bankası Commonwealth Bank of Australia, Moody's Yatırım Servisi'nin 14 İngiliz bankasını negatif izlemeye alacağı söylentileri üzerine, finans sektöründeki kayıplara öncülük etti. Hanjin Heavy Industries & Construction Co. yüzde 4.2 değer kaybetti. Japonya'nın en büyük nakliye şirketi Nippon Yusen K.K. yüzde 2.8 artış kaydetti. Japon kamu servisi şirketi Chubu Electric Power Co., elektrik arzında artış öngördüğünü söylemesinin ardından  yüzde 2.4 oranında prim yaptı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi ufak bir değişiklik kaydederek 131.72 puandan işlem gördü. Endeks, geçtiğimiz hafta 3. kez değer kaybetmişti. MSCI Asya Pasifik Endeksi, Yunanistan'daki borç krizine ilişkin endişelerin artması, Japon ekonomisindeki daralma ve olumsuz ABD verilerinin etkisiyle geriliyor.

Piyasaların oldukça sancılı ilerlediğini belirten Sidney'deki AMP Capital Investors Ltd.'ın stratejistlerinden Nader Naeimi, Avrupa'da borç krizinin  yayılma ihtimali ve küresel ekonomiye ilişkin endişelerin bu durumu tetiklediğini söyledi. Naeimi, verilerin ise iyi ve kötü arasında gidip geldiğine dikkat çekti.