Advertisement

Emtia grubu, Goldman Sachs Group Inc.'nin yatırımcılara ham maddelere dönme tavsiyesi ile birlikte, son iki haftanın en hızlı düşüşünü gösterdikten sonra sıçrama yaptı. Asya hisseleri yükselirken, Avustralya ve Yeni Zelanda dolarları değer kazandı.

24 ham maddeyi içeren Standard & Poor’s GSCI Endeksi, dün yüzde 1.7 düştükten sonra bugün Tokyo saati ile 14:35'te yüzde 0.6 yukarıda seyrediyordu. MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 yükseldi. Haziran vadeli Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeks kontratı yüzde 0.2'lik bir çıkış gerçekleştirdi. Aussie olarak da bilinen Avustralya doları yüzde 0.4 yükselerek 1.0548 ABD doları seviyesine çıkarken kiwi olarak da adlandırılan Yeni Zelanda doları yüzde 0.7 primle 79.55 ABD senti seviyesine ulaştı. Sterlin 16 önemli para biriminin 15'i karşısında değer kaybetti.

Londra'da Jeffrey Currie liderliğinde Goldman Sachs analistleri, bugün e-posta raporunda, "Risk/getiri analizinin bir kez daha emtia grubunda long gidilmesinden yana olduğuna inanıyoruz" şeklinde görüş bildirdi ve "Ekonomik büyüme muhtemelen, yılın ikinci yarısında, kilit önemdeki arz kısıtlı piyasaları sıkışık hale getirmeye yeterli olacaktır" yorumunda  bulundu.

Brent türü ham petrol yüzde 0.7 yükselerek varil başına 110.88 dolara çıkarken, Nymex petrolü de aynı oranda yükselerek varil başına 98.38 dolara ulaştı. Her iki kontrat da dün yüzde 2'nin üzerinde değer kaybetmiş ve 24 ham maddeden oluşan S&P’s GSCI Endeksi'nin 11 Mayıs'tan bu yana en hızlı düşüşünü göstermesine öncülük etmişti.