Advertisement

ABD ve Avrupa'da verilerin ekonomideki toparlanmanın hız kestiğine işaret etmesi ve kargo ücretlerinin ise yükselmesiyle, Japonya'da hisseler kayıplar ve kazançlar arasında gidip geldi.

Dünyanın en büyük otomobil üreticisi Toyoto Motor Corp. yüzde 0.9 gerilerken, Japonya'nın en büyük nakliye şirketi Nippon Yusen K.K. yüzde 2.1 artış kaydetti. Japonya'nın en büyük elektronik ihracatçısı Sony Corp.ise beklenmedik ölçekte zarar açıklamasına rağmen yüzde 2.3 yükseldi.

Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.1 değer kaybederek 9,452.53 puana geriledi. Endeks günün erken saatlerinde yüzde 0.2'ye varan kazançlar elde etmişti. Daha kapsamlı olan Topix Endeksi ise yüzde 0.1 kayıpla 816.87 puandan işlem gördü.

Denizaşırı ekonomilerde yavaşlama görülmesi hâlinde tüketim ve yatırımlarda düşüş kaydedileceğini, bunun da dünya genelinde şirket kazançlarını etkileyeceğine dikkat çeken Tokyo'daki Shinkin Asset Management Co.'nun analistlerinden Naoki Fujiwara, bazı hisselerin dünkü düşüşlerin ardından yükseldiğini de belirtti.

Standard&Poor's 500 Vadeliler Endeksi ise büyük değişiklik göstermedi. Endeks dün Avrupa kaynaklı endişelerle düşen emtianın etkisiyle yüzde 1.2 değer kaybederek, 16 Mart'tan bu yana en sert düşüşünü kaydetmişti.

Topix Endeksi, 11 Mart'taki depremden bu yana yüzde 12 düştü.