Advertisement

Libya arz kesintisinin OPEC'in atıl üretim kapasitesini eriteceği spekülasyonu ile bir haftadan fazla bir sürelik kaybını kesen petrol New York'ta değer kazandı.

Goldman Sachs Group ve Morgan Stanley'in Libya'nın üretiminin sürekli kaybının ortasında petrol fiyat tahminlerini yükseltmelerinin ardından petrol vadelileri yüzde 0.5 kadar tırmandı. Yunan hükümetinin ekstra yardım alabilmek için bütçe kesintisini genişleteceğini açıklamasının ardından dün fiyatlar yüzde 2.4 geriledi.

Goldman Sachs'tan yapılan açıklamada "Stoklar ve OPEC'in atıl kapasitesininin etkin bir şekilde tükenmesi tamamen zaman meselesi. Libya ham petrolünün üretimindeki kaybın devamı ve OPEC dışından üretimlerdeki hayalkırıklığı petrol piyasasını 2012'nin başlarında sıkılaştıracaktır" denildi.

Libya üretimindeki düşüş nedeniyle OPEC'in atıl üretim kapasitesinin düşeceğini öngören Morgan Stanley ise brent petrolün varilinin fiyat tahminini yüzde 20 artırarak 120 dolara yükseltti.

MYMEX elektronik işlemlerdeki temmuz teslimli ham petrolün varili 45 sent yükselerek 98.15 dolar oldu, Singapur saati ile 10.47'de ise 97.83 dolardan işlem gördü. Önceden 1.09 dolar ya da yüzde 1.1 gerileyen petrol vadelileri ise 96.61 dolar oldu. Vadeliler 11 mayıstan beri en büyük düşüşünü dün gösterdi, 2.40 dolar kayıpla 97.70 dolardan işlem gördü.  Fiyatlar bir yıl öncesine göre yüzde 39 arttı.

Londra Vadeli İşlemler Borsası'nda işlem gören temmuz vadeli brent petrolün varili yüzde 0.2 ya da 25 sent artışla 110.35 dolar oldu. Fiyatlar son bir yılda yüzde 55 yükseldi.