Advertisement

Goldman Sachs Group Inc., dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin'de ekonominin yavaşlaması ve enflasyonun hızlanmasından dolayı, Çin hisse senetlerinin yüzde 5 ila yüzde 10 daha düşmesinin gözardı edilmeyeceğini kaydetti.

ABD bankası, Çin ekonomisinin bu yıl ve gelecek yıl için büyüme tahminlerini sırasıyla % 9.4 ve yüzde 9.2'ye düşürürken, enflasyon tahminlerini yüzde 4.7 ve yüzde 3'e yükseltti. Banka önceki tahminlerinden bahsetmedi. Goldman Sachs, ayrıca, Hong Kong Borsası'nda işlem gören Çin hisse senetlerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi için 2011 sonu tahminini de, "politika müdahalesi" ve yüksek petrol fiyatlarından dolayı, 16,500'den 14,500'e düşürdü.

Helen Zhu ve Timothy Moe liderliğindeki Goldman Sachs analistleri, bugünkü raporlarında, "Kısa vadede, hisse başına karlardaki kesintiler tarafından tetiklenecek, yüzde 5 ila yüzde 10'a kadar bir düzeletme hareketini gzöardı etmiyoruz. Ancak düşük kar riskleri, değerleme ve muhtemel politika değişimi dikkate alındığında, bu gibi düşüşlerde alım yapılabilir" şeklinde görüş bildirdi. Banka analistleri, enflasyonun Haziran ayında zirve yapmasını bekliyor ve politikanın 2011 yılının üçüncü çeyreğindeki bir zamanda normalleştirileceği tahmininde bulunuyor.