Advertisement

Euro, yen karşısındaki değer kaybını üçüncü gününde de sürdürdü. Avrupa'nın ortak para birimi bölgedeki borç krizi ve sanayi üretimi hızının kötülediğine yönelik spekülasyonlar sebebiyle geriledi.

Bugün Avrupa'da açıklanacak olan ve hız kesmesi beklenen Mart ayı sanayi sipariş verilerinin öncesinde euro, dolar karşısında 9 haftanın en düşüğünün yalnızca yüzde 0.7 üzerinde seyretti. Sterlin de, Moody's'in 14 İngiliz bankasını negatif değerlendirmeye alacağı haberleri üzerine 16 önemli para biriminin 15'i karşısında geri adım attı. Yeni Zelanda doları ise şirket yöneticilerinin enflasyon beklentilerini yükseltmesi üzerine en çok işlem gören para birimlerinin hepsi karşısında değer kazandı.

Euroyu aşağı çeken faktörün yalnızca çevre ekonomilerdeki borç krizi olmadığını belirten Bank of New Zealand Ltd.'ın Döviz stratejistlerinden Mike Jones, ekonomik verilerindeki yavaşlama işaretlerine dikkat çekti. Jones, belirsizliğin görünümü bozduğunu, bu sebeple yenin destekleneceğini aktardı.

Euro, yen karşısında 115.20'den 115.01'e; dolar karşısında ise 1.4048'den 1.4059'a yükseldi. Euro/Dolar paritesi dün 1.3970 dolar seviyesine kadar gerileyerek, 17 Mart'tan bu yana en düşük değerini kaydetmişti. Dolar, yenkarşısında ise 82.01'den 81.81'e gevşedi.

Bloomberg ekonomistleri, Euro Bölgesi'nde sanayi siparişlerinin Mart ayında aylık bazda yüzde 1.1 gerilemesini bekliyor. Sanayi üretimi Şubat'ta yüzde 0.5 oranıında artış kaydetmişti.