Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Ecofin Başkanı Jean-Claude Juncker'in, Yunanistan için yeni tedbirlerin gelecek hafta açıklanabileceğini kaydetmesinin ardından, bölgedeki borç krizinin yayılacağına ilişkin endişelerin azalması sonrası, ikinci gün üst üste yükseldi.

Bankalar, Intesa Sanpaolo SpA'nın yüzde 2.9 yükselmesinin de etkisiyle, Stoxx 600 Endeksi'ndeki 19 grup arasında en iyi performans gösteren grup oldu. Almanya'nın en büyük iki kamu hizmetleri şirketi  EON AG ve RWE AG, Financial Times Deutschland'da çıkan, hükümetin nükleer reaktörlere vergi uygulamayı bir kenara bırakabileceği şeklindeki haberin ardından değer kazandı. Cable & Wireless Communications Plc, Karayipler'deki faaliyetlerin görünümü konusunda temkinli olduklarını açıklamasının ardından yüzde 9.9 değer kaybetti.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.1 yükselerek, Londra saati ile 13:53'te 275.62 puana çıktı. Endeks erken saatlerde yüzde 0.6'lık bir düşüş göstermişti. Endeks, 16 Mart'ta gördüğü bu yılın en düşük seviyesinden yüzde 5.1 yükseldi. Bu yükseliş, şirket karlarınına yönelik iyimserlik ve hükümet teşviklerinin ekonomik büyümeyi destekleyeceği beklentilerinden kaynaklandı.

ETX Capital'in Londra ofisinden Markus Huber, "Yunanistan halen endişe kaynağı, ancak Juncker'in gelecek hafta ortasında Yunanistan'a nasıl yardım edileceği konusunda bir karara varılacağını açıklaması piyasaı destekliyor" dedi ve "Piyasaların ihtiyaç duyduğu, Yunanistan'ı tenmerrüdden kurtarmak için, Avrupa Merkez Bankası ve IMF'in ne adımlar atacağını işitmek. Bu ne kadar erken olursa, diğer ülkelere sıçrama ihtimali de o kadar azalır" şeklinde görüş bildirdi.