Advertisement

ABD'de New York Borsası hisse senetleri, Apllied Materials Inc.'nin kar ve satış tahmininin beklenenden kötü çıkmasının ve dayanıklı tüketim malları siparişlerinin beklenenden daha hızlı düşmesinin etkisi ile aşağıda açıldı. Bu satışlar, gösterge endekslerin dördüncü günde de aşağı yönde hareket etmesini sağladı.

Dünyanın en büyük chip üretim ekipmanları üreticisi Applied Materials, yarı iletken siparişlerinin azaldığını kaydetmesinin ardından yüzde 2.6 düştü. American International Group Inc., şirket ve hükümetin 8.7 milyar dolarlık hisse satmasının ardından yüzde 1.4 düştü. ABD'nin en büyük depo klüp zinciri Costco Wholesale Corp., karının beklenenden kötü çıkması sonucu yüzde 1.7 değer kaybetti.

Standard & Poor's 500 (S&P 500) Endeksi yüzde 0.3 düşerek, New York saati ile 09:33'te 1,312.35 puana indi. Dow Jones Endeksi 34.13 puan ya da yüzde 0.3 düşüşle 12,322.08 puana geriledi. Her iki endeks de dün son bir ayın en düşük seviyelerine inmişti.

Elmira, New York'ta Chemung Canal Trust Co.'dan kıdemli yatırım yetkilisi Tom Wirth, "Yatırımcıları şaşırtmak daha zor hale gelecek" dedi ve "Faliyet marjlarının ne kadar iyi olabileceğinin zirve noktalarına yaklaşıyoruz. Bu nedenle, şirket karları zorlanacak. Ekonomik cephede ise, bugün dayanıklı tüketim malları siparişleri kötü çıktı. Bu verideki düşüşüm ne kadarının Japonya ile ilgili olduğunu bilmiyoruz ve ne bekleyeceğimizi bilmiyoruz" şeklinde görüş bildirdi.