Advertisement

IMF'ye Fransızlar damgasını vurdu. Fransızlar, 65 yılın 35'inde başkanlık koltuğuna otururken, bu sürede 4 Fransız IMF başkanı olarak görev yaptı.

Fransızların ardından en fazla başkanlık yapanlar ise İsveçliler oldu. İsveçliler, 1951 ve 1963 yılları arasında toplam 11 yıl 7 ay süreyle bu görevde bulundular.

En uzun süre IMF başkanlığı görevini ise Fransız Michel Camdessus, 1987-2000 yılları arasında 13 yıl yaptı.

Straus-kahn'ın cinsel saldırı girişimi iddiası sonrasında istifa etmesiyle boşalan IMF başkanlığı koltuğu için Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde ve Meksika Merkez Bankası Başkanı Agustin Carstens aday olduklarını açıkladı.

IMF başkanlığı için adaylık başvurusu süresi 10 Haziran'da sona erecek. IMF başkanının Haziran ayı sonuna kadar seçilmesi bekleniyor. Yeni başkanı 24 üyeli IMF İcra Direktörleri kurulu belirleyecek.

İcra direktörleri kurulu, fonu doğrudan idare ve koordine eden en yetkili ve etkin birim. ABD, Almanya, Japonya, Fransa, İngiltere olmak üzere 5'i atanmış ve 19'u da seçilmiş olmak üzere toplam 24 üyeden oluşuyor.

Atanmış üyeler yalnızca kendi ülkelerini temsil ederken, seçilmiş üyeler ise bir grubu temsil ediyorlar.

Yalnızca kendi ülkesini temsil eden üç seçilmiş üye ise Suudi Arabistan, Rusya ve Çinli yetkililerden oluşuyor.

1945 tarihinde kurulan ve 1947 tarihinde finansal operasyonlarına başlayan IMF'nin ilk başkanı ise Belçikalı Camille Gutt oldu. Gutt, IMF başkanlığı görevini 1946-1951 yılları arasında 5 yıl süreyle yürümüştü